Nadmiar substancji odżywczych w roślinie może pozostawiać gorzki, metaliczny smak. Jeśli przed zbiorami przeprowadzisz płukanie, usunie to nadwyżkę składników odżywczych, nadając tym samym pożądany delikatny posmak i aromat. To szczególnie istotny proces w przypadku twardej wody, przez którą rośliny mogą uzyskać gorszy smak.
Płukanie zaleca się także przy roślinach o krótkim cyklu wzrostu, ponieważ zmniejszenie ilości substancji odżywczych w plonach przyspieszy końcową fazę wzrostu.
W ostatnich tygodniach okresu kwitnienia rośliny przechodzą przez końcowy proces puchnięcia. W tym okresie przestają pobierać duże ilości substancji odżywczych, a nawet mogą oddawać ich nadmiar z powrotem do pożywki. Zastępując pożywkę czystą wodą w tym końcowym stadium, ułatwimy pobieranie wody i oddawanie substancji odżywczych.
Jeśli posiadasz konduktometr, kontroluj poziom przewodności czystej wody/roztworu do płukania w zbiorniku. Zauważysz, że poziom przewodności wzrośnie wraz z oddawaniem przez roślinę substancji odżywczych do wody.
Jeśli mamy do czynienia z twardą wodą, w niektórych przypadkach osiągniemy lepsze efekty płucząc roślinę przez tydzień dopiero po osiągnięciu przez nią całkowitej dojrzałości. W tym okresie będziesz musiał kilka razy wymienić płyn w zbiorniku na świeżą, czystą wodę/ roztwór do płukania.
Płukanie może też pomóc przy wystąpieniu problemów z żywieniem, spowodowanych różnymi czynnikami. Płukanie rośliny przez 24 godziny, a następnie wprowadzenie świeżej pożywki do systemu, pomoże roślinie samodzielnie pozbyć się niepożądanych składników odżywczych.
Czysta woda (miękka, ale nieoczyszczona w procesieodwróconej osmozy) nadaje się do zastosowania przy obu technologiach płukania. Jednak niektórzy z hodowców wolą zdać się na specjalny produkt do płukania.