Mangan to kluczowy pierwiastek śladowy dla wszystkich roślin. Mangan działa jak aktywator różnych reakcji z udziałem enzymów w roślinie, na przykład podczas rozkładu wody w trakcie fotosyntezy, podczas syntezy aminokwasów i białek oraz przy tworzeniu błony komórkowej roślin i chloroplastów.

Kilka słów na temat manganu

Co to jest i jakie funkcje pełni?
Mangan to istotny mikronawóz, pełniący dodatkowo funkcję aktywatora różnych reakcji z udziałem enzymów w roślinie.
Jakie objawy świadczą o niedoborze?
Żółte paski pojawiające się pomiędzy bocznymi nerwami liści.
Co należy zrobić?
Stosować produkty zawie- rające pierwiastki śladowe (Tracemix).
Image
Manganese deficiency guide

Oznaki niedoboru

Niedobór magnezu wywołuje różnego rodzaju zmiany fizjologiczne w roślinie związane z ograniczeniem produkcji białek. Sprawia to między innymi, że mniejsza ilość azotanu jest wiązana w roślinie, co może prowadzić do niebezpiecznie wysokiego poziomu azotanu. Dodatkowo spowolnione zostają niektóre reakcje chemiczne w komórkach rośliny, co może skutkować nagromadzeniem kwasów organicznych.

Dalsze skutki niedoboru

Dalsze skutki w kolejności chronologicznej:

  • Na większych liściach w górnej części rośliny pojawiają się żółte paski usytuowane pomiędzy bocznymi nerwami liści
  • Zżółknienia pomiędzy bocznymi nerwami rozprzestrzeniają się następnie na pozostałą część liścia, na którym mogą tworzyć się także małe, żółte/brązowe plamy nekrotyczne
  • Ostatecznym skutkiem jest uzyskanie mniejszej rośliny (-10%), która rodzi minimalną ilość kwiatów/owoców

Przyczyny niedoboru

Image
Manganese deficiency guide

W praktyce najbardziej powszechnym powodem niedoboru jest zbyt wysoki poziom pH w substracie. Podobnie jak żelazo, mangan z łatwością rozpuszcza się w substracie o niskim pH. Jeżeli pH jest zbyt niskie, istnieje zagrożenie wystąpienia nadmiaru manganu. W przypadku wysokiego poziomu pH mangan wytrąca się w postaci tlenku manganu (Mn02), który nie może być wchłaniany przez roślinę. Może to prowadzić do niedoborów.

Rozwiązanie problemu

  • Należy sprawdzić poziom pH w podłożu w momencie wystąpienia pierwszych objawów. Wysoki poziom pH oznacza, że roślina ma dostęp do mniejszej ilości manganu. Poprzez obniżenie pH w substancji, którą odżywia się roślinę (pH obniżone do minimalnego poziomu), można obniżyć pH podłoża do poziomu 5-5,5
  • Niska temperatura substratu może być przyczyną zmniejszonego wchłaniania manganu. W razie stwierdzenia niedoboru należy sprawdzić, czy temperatura substratu w ciągu dnia jest wystarczająco wysoka (20-25 °C)
  • Pomóc może także stosowa- nie produktów zawierających pierwiastki śladowe (Tracemix). Niedobór manganu przeważnie sam w sobie nie stanowi problemu. Aby umożliwić transport tego pierwiastka w roślinie niezbędny jest molibden. Tak więc przyczyną może być również niedobór molibdenu. Wysoki poziom fosforu może także skutkować zmniejszeniem ilości pierwiastków śladowych, takich jak cynk, miedź oraz (oczywiście) mangan. Firma CANNA zaleca stosowanie mieszanki wszystkich potrzebnych pierwiastków śladowych. Można dostarczyć je roślinie zarówno poprzez odżywianie, jak i opryskiwanie liści. Należy opryskiwać roślinę na koniec dnia, po czym spryskać ją wodą, aby zapobiec spaleniu rośliny

Nadmiar manganu!

W przypadku wysokiego stężenia mangan wytrąca się w postaci tlenku manganu (Mn02 lub czerń manganowa), co powoduje występowanie żółtobrązowych plam na liściach. Początkowo pojawiają się niewielkie plamy wzdłuż nerwu głównego i nerwów bocznych, które następnie rozprzestrzeniają się na zewnątrz. Nadmiar manganu może być skutkiem niskiego poziomu pH w substracie (<5), co można skorygować zwiększając poziom pH (w górę). Nadmiar manganu może być także spowodowany niedoborem tlenu w otoczeniu korzeni. Przyczyną może być zbyt mokry substrat.

Tagi :