Ogrodnicy od tysięcy lat manipulują środowiskiem uprawy, aby zachęcić rośliny do określonych zachowań. Sterowanie roślinami nie jest nową koncepcją, ale hodowcy nadal rozwijają swoje wykorzystanie tych narzędzi środowiskowych.
Wegetatywne sterowanie roślinami
Sterowanie wegetatywne pozwala na długi, bujny wzrost roślin i ekspansję komórek. Może to wyglądać jak produkcja liści, łodyg i korzeni podczas wegetatywnego etapu życia rośliny. Jeśli roślina jest sterowana wegetatywnie w okresie kwitnienia, może to wyglądać na zwiększenie plonów kwiatów i owoców wraz z zawartością wody.
Hodowcy mogą zachęcać do tego typu wzrostu, zapewniając roślinom wyższą wilgotność, ciepłą temperaturę i utrzymując niższe EC w podłożu. Należy unikać zbytniego zasolenia podłoża, co może stresować roślinę i zniechęcać do wzrostu wegetatywnego. Zachęcaj roślinę do bujnego wzrostu, utrzymując strefę korzeniową wilgotną przez dłuższy czas lub mając krótszy „okres suszy”.
Pomiar okresu suszy
Długość okresu suszy można określić poprzez pomiar zawartości wody w podłożu. Wielu hodowców mierzy wolumetryczną zawartość wody (VWC), która uwzględnia objętość wody w stosunku do objętości podłoża. Hodowcy mogą również zdecydować się na pomiar zawartości wody wagowo i w najprostszej formie mogą podnosić pojemniki, aby wyczuć, kiedy waży 50% w porównaniu do tuż po nasyceniu, co wskazuje, że nadszedł czas na ponowne podlewanie. Jest to podejście do podlewania, które niektórzy nazywają „zasadą 50%”.
Generatywne sterowanie roślinami
Kierowanie generatywne jest zwykle bardziej stresujące dla roślin i ogranicza ekspansję komórek, prowadząc do zmniejszenia długości roślin i rozmiaru liści. Teoretycznie te reakcje na stres mogą przynieść korzystne cechy, takie jak zwiększone układanie kwiatów i bardziej aromatyczne, skoncentrowane kwiaty i owoce, jednak korzyści te są nadal przedmiotem dyskusji. Generatywne sterowanie podczas późnego kwitnienia może pomóc w dojrzewaniu plonów i podkreśleniu smaku. Hodowcy mogą zachęcać do tego typu wzrostu, obniżając wilgotność, zwiększając intensywność światła i zwiększając EC w strefie korzeniowej.

Hodowcy mogą zwiększyć EC strefy korzeniowej, stosując wyższe dawki nawozów i/lub wydłużając okresy suszy lub okresy między nawadnianiem. Oba działania służą gromadzeniu składników odżywczych i zakwaszaniu strefy korzeniowej, skutecznie stresując roślinę i dodatkowo minimalizując pobieranie wody. Komórki włośnikowe korzeni są wyspecjalizowane w wysokim stężeniu substancji rozpuszczonych, co pozwala im wchłaniać wodę poprzez osmozę. Jednakże, gdy EC strefy korzeniowej jest również wysoce skoncentrowane, co ma miejsce podczas sterowania generatywnego, gradient osmotyczny między strefą korzeniową a komórkami korzeniowymi staje się mniejszy, a rośliny wolniej pobierają wodę. Teoretycznie PK 13/14 firmy CANNA, stosowany tylko przez 7-10 dni w okresie generatywnym, jest jednym ze sposobów na zwiększenie EC strefy korzeniowej podczas kwitnienia.

Używaj narzędzi sterujących do własnych celów
Gdy hodowca zapozna się z tym, w jaki sposób jego wybory dotyczące środowiska, nawadniania i nawozów mogą wpływać na rozwój roślin, do niego należy decyzja, w jaki sposób może zachęcić roślinę do wzrostu w określony sposób w określonych momentach jej rozwoju.
Niektórzy hodowcy wolą sterować generatywnie w późnej fazie wegetatywnej, aby zachęcić do zawiązywania większej liczby kwiatów, a następnie powrócić do sterowania wegetatywnego, aby umożliwić kwiatom i owocom zwiększenie rozmiaru. Inni hodowcy decydują się na sterowanie wegetatywne w okresie rozwoju wegetatywnego i przechodzą na sterowanie generatywne dopiero w fazie generatywnej. Jeszcze inni decydują się na utrzymanie tych samych warunków przez cały okres produkcji, aby uprościć sposób uprawy.
Nie ma dobrego lub złego sposobu prowadzenia produkcji roślinnej, ponieważ zależy to od indywidualnych celów i możliwości, jednak istnieje podstawowe zrozumienie, na które hodowcy powinni być nastawieni. Należy pamiętać o tym, w jaki sposób środowisko uprawy może wpływać na rozwój roślin, obserwować produkcję roślinną i nadal wprowadzać zmiany w zależności od potrzeb. I, jak zawsze, zachęcamy do kontaktu z personelem CANNA, jeśli pojawią się pytania.