Chociaż przejście z tradycyjnych lamp HPS na oświetlenie LED wymaga od hodowców pewnych dostosowań i zmiany oczekiwań, firma CANNA odkryła, że kluczem do sukcesu jest podejście ogrodnicze oparte na zasadach oraz dobrze zbilansowany roztwór składników odżywczych.
Zalety oświetlenia LED
Lampy LED mają ugruntowaną pozycję na rynku ogrodniczym – i to nie bez powodu, biorąc pod uwagę ich oszczędność energetyczną oraz wysoką intensywność światła. LED-y oferują zarówno oświetlenie pełnospektralne, jak i wąskospektralne. Emitują mniej światła podczerwonego (odczuwanego jako ciepło) w porównaniu do tradycyjnych lamp HID (wysokoprężnych wyładowczych).
LED-y emitują więcej światła w niebieskim spektrum i mniej światła dalekiej czerwieni co powoduje, że rośliny rosną niższe, z gęściej rozmieszczonymi kwiatami i bardziej zwartym pokrojem. Niebieskie światło oraz długości fal UVA z LED-ów mogą również poprawiać jakość kwiatów. Badania CANNA pokazały, że mimo iż rośliny były średnio o około 15% niższe, to ich plony były od 15% do nawet 50% wyższe przy uprawie pod LED-ami o wyższej intensywności światła w porównaniu do lamp HPS.
Pomimo tych różnic w plonach i jakości, pobieranie składników odżywczych nie różniło się istotnie statystycznie co wspiera tezę, że dobrze zbilansowana mieszanka nawozowa jest wszystkim, czego potrzebują rośliny uprawiane pod LED-ami – bez konieczności stosowania specjalnych formuł odżywczych poza tymi, które są dostosowane do konkretnego podłoża.

Dostosowanie do ciepła
Hodowcy muszą wziąć pod uwagę, że lampy LED emitują mniej promieniowania cieplnego i w razie potrzeby należy zapewnić dodatkowe (konwekcyjne) źródło ciepła, aby utrzymać temperaturę w pomieszczeniu do uprawy na poziomie około 24°C (75°F). Alternatywnie można dostosować schematy nawadniania, aby zrekompensować niższą temperaturę.
W niższych temperaturach roślina transpiruje mniej, a więc „pije” mniej roztworu odżywczego, dlatego wyższe stężenie składników odżywczych (EC) może dostarczyć więcej substancji odżywczych w każdej porcji wody, którą roślina pobiera, i zapewnić jej odpowiednie nawożenie. W takiej sytuacji hodowca może spróbować podnieść poziom EC, jeśli rośliny wykazują oznaki osłabienia lub niedoborów.
Innym podejściem, które przyjmują niektórzy hodowcy, jest stosowanie nawozów specjalnie przeznaczonych do LED-ów lub bogatych w wapń. Jednym z powodów jest to, że wapń jest składnikiem odżywczym o ograniczonej mobilności, a ponieważ roślina transpiruje mniej, przemieszcza również mniej składników odżywczych w całej swojej strukturze – dlatego trzeba dostarczyć więcej wapnia, aby utrzymać odpowiedni poziom odżywienia. Jednak zbyt duże stężenie wapnia w roztworze może utrudniać wchłanianie innych składników i prowadzić do ich niedoborów. Z tego powodu bardziej niezawodnym rozwiązaniem jest po prostu delikatne zwiększenie dawki zbilansowanego, kompletnego nawozu bazowego – takiego, jaki oferuje CANNA – i unikanie zakupu kolejnej butelki nawozu „specjalnego do LED-ów”.
Intensywność światła
Wysoka intensywność światła oferowana przez lampy LED daje hodowcom możliwość zwiększenia tempa metabolizmu roślin i ich ogólnej produktywności. Każda roślina ma swój punkt nasycenia światłem – to próg, po którego przekroczeniu większa intensywność nie przynosi już dalszych korzyści. Punkt nasycenia światłem zależy od etapu rozwoju rośliny, gatunku oraz zastosowanych metod uprawy. Jednak gdy rośliny otrzymują dodatkowy dwutlenek węgla (CO₂), zwiększa się poziom intensywności światła wymagany do osiągnięcia tego punktu, co z kolei zwiększa tempo fotosyntezy.

Ponadto, gdy CO₂ jest dostarczany razem ze wzrostem temperatury w pomieszczeniu, zwiększa to również tempo fotosyntezy roślin. Trójka CO₂, intensywność światła i temperatura działa razem, wspierając szybszy metabolizm i poprawiając przyrost roślin. Oczywiście, ta zwiększona produkcja będzie wymagała większego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Zatem w tym scenariuszu: LED-y + suplementacja CO₂ + wyższa temperatura, niewielkie zwiększenie dawki nawozu bazowego będzie pomocne.
Utrzymaj prostotę, masz już wszystko czego potrzebujesz
Niezależnie od tego, czy uprawiasz rośliny pod lampami HID, czy LED, trzymaj się podstawowych wskazówek: dąż do idealnej temperatury i wilgotności, zależnie od etapu wzrostu roślin, bacznie obserwuj rośliny i dostosowuj dawki nawozów w oparciu o warunki oraz obserwacje. Dobrze zbilansowane nawozy nadal pozostają najlepszym wyborem dla roślin uprawianych pod LED-ami, tak jak dla roślin uprawianych pod HPS. Oznacza to, że nie musisz zmieniać kolejnej butelki w swojej linii nawozów i masz jeden aspekt uprawy, nad którym nie musisz się zastanawiać. Utrzymaj prostotę, trzymaj się wysokiej jakości, zbilansowanych nawozów i ciesz się uprawą!