Czy wiesz że Europejczycy weszli w kontakt z papryką chili dopiero po tym jak Kolumb odkrył Amerykę? Od tamtej pory, zarejestrowano ponad 3.000 gatunków. Z ich wszystkich, pięć są powszechnie uprawiane: capsicum annum (papryka roczna), capsicum chinense (papryka habanero), capiscum baccatum (papryka jagodowa), capiscum frutescens i capiscum pubescens. Każda z nich ma swoje specjalne właściwości.

 • Papryka Roczna (capsicum annum)
  Ta odmiana chili jest najprostsza w uprawie. Większość znanych nam papryczek należy do tej odmiany: zwyczajna (bell pepper), jalapeño, cayenne, serrano i wszyskie "woskowane" papryczki. Kwiaty są kremowo białe.
 • Papryka Jagodowa (capsicum baccatum)
  Ta odmiana posiada subtelny owocowy smak, i łatwo osiąga wysokość 150cm. Może nie jest to odpowiednia roślina do uprawy wewnątrz, ale sama uprawa jest łatwa, a więc bardzo wygodna dla początkujących. Kwiaty tej odmiany wyróżniają się plamkami na płatkach.
 • Papryka Habanero (capsicum chinense)
  Papryczki należące do tej odmiany należą do najostrzejszych (Red Savina, Madame Jeanette). Potrzebują one wilgotnego klimatu, ponieważ są to papryczki gatunku tropikalnego. Rosną raczej wolno, potrzebują względnie długiego lata, a kiełkowanie może być dłuższe.
Image
Chilli pepper - Grow it yourself
 • Capsicum Frutescens
  Kwiaty tej rośliny są zielonawe. Rośnie ona kompaktowo, posiada wiele gałęzi i wyrasta na 30 do 120cm wysokości, zależnie od warunków pogodowych. Najpopularniejsze papryczki w tej kategorii to Tabasco i Bird's Eyes.
 • Capsicum Pubescens
  Papryczki należące do tej odmiany są nazywane Rocoto, i przypominają słodkie papryki. Wymagają one dużo czasu by urosnąć i zakwitnąć, zarazem wymagając dużo światła na codzień. Ponadto widełki temperatury przy uprawie są ograniczone, a więc nie jest ona najłatwiejszą rośliną do uprawy.

Porady na temat uprawy papryczek

Image
Chilli pepper - Grow it yourself

Na początek potrzebujesz ziaren. Możesz odseparować dobre ziarna od złych zanurzając je w wodzie. Wszystkie ziarna unoszące się na powierzchni mogą zostać wyrzucone, gdyż najprawdopodobniej nie wykiełkują. Papryki potrzebują wysokiej temperatury (powyżej 25°C), łagodnych nocy i dużo światła. Lubią też być ukorzenione w lekkim podłożu, i być karmione regularnie.

Jeżeli chcesz uniknąć zapylenia się papryczek między sobą, możesz osłonić kwiaty pustą torebką od herbaty, zanim kwiaty się otworzą. Codzienne stukanie pomoże kwiatowi się oddzielić od rośliny.