Szpinak jest bardzo pożywnym jedzeniem. Posiada on niską zawartość kaloryczną, a zarazem duże skupienie witamin, minerałów i substancji odżywczych. A najlepsze ze wszystkiego: jest to warzywo które łatwo wyhodujesz sam(a)!

Image
Spinach - Grow it yourself

Szpinak potrzebuje chłodnego klimatu by prosperować, ale jeżeli starannie wybierzesz okresy sadzenia i zwrócisz uwagę na ciepło-odporne odmiany, możesz go uprawiać gdziekolwiek na Ziemi. Wybieraj miejsca chłodne na pełnym słońcu, i cieplejsze jeżeli na rośliny pada cień. Ziemia powinna być lekka, żyzna i utrzymująca wilgotność. Zasiej nasiona szpinaku bezpośrednio w ziemi gdy tylko grunt będzie do tego gotowy, generalnie od 4 do 6 tygodni przed ostatnim zapowiadanym mrozem. Ziarno zasiej na głębokość ~1,3cm, w odstępach 5 centymetrów od siebie.

Dla powtarzalnych zbiorów, siej co 2 tygodnie aż dzienne temperatury osiągną średnią 23°C. Zacznij siać jesienne plony w połowie Sierpnia w zimniejszych klimatach, albo później w cieplejszych klimatach. Utrzymuj podłoże wilgotne, i karm rośliny wywarem z obornika lub emulsją rybną co 10 dni dopóki nie osiągną wysokości 15-stu centymetrów.

Image
Spinach - Grow it yourself

Utnij liście szpinaku z zewnętrznej strony roślin w miarę potrzeby, lub zbierz całe rośliny gdy już będą dojrzałe, i zanim zaczną kwitnąć. Jeżeli zauważysz pąki pojawiające się w centrum, zbierz natychmiast całą roślinę.

Szpinakowe fakty

Image
Spinach - Grow it yourself

Spożycie szpinaku wystrzeliło o 33 procenty w Stanach Zjednoczonych pomiędzy 1931r a 1936r, w czasie gdy Popeye zyskał na popularności. Grona uprawiające szpinak nawet postawiły kilka pomników ku pamięci Popeye'a i niebywałego wzrostu który przyniósł w ich przemyśle. Ale dlaczego Elzie Crisler Sega, twórca Popeye'a, wybrał szpinak jako super-paliwo dla swojej postaci? A to dlatego że szpinak jest bardzo bogaty w substancje odżywcze, witaminy i fitoskładniki.

Szpinak jest doskonałym źródłem witaminy K, witaminy A, Magnezu, Manganu, Żelaza, Wapnia, witaminy C, witaminy B2, Potasu, oraz witaminy B6. Dostarcza on też dużo Białka, Fosforu, witaminy E, Cynku, Błonnika Pokarmowego i Miedzi.

A do tego, jest solidnym źródłem Selenu, Niacyny, i kwasów Omega-3. Zostaje tylko biec po ziarenka!