Botrytis (znany jako szara pleśń) atakuje słabe rośliny lub więdnące kwiaty. W zasadzie w naturalnym środowisku pleśń ta sprzyja procesowi przetwarzania roślin poprzez ich rozkład i dostarczanie glebie w ten sposób wszelkich potrzebnych składników odżywczych. Można więc powiedzieć, że odgrywa ważną rolę w naturalnym cyklu rozwoju. Jednak gdy zaatakuje uprawy, staje się szkodnikiem!

Skrótowe informacje o szkodnikach

Co to jest Botrytis?
Botrytis cinerea to nekrotroficzny grzyb, który niszczy swojego żywiciela, aby uzyskać wszystkie potrzebne dla siebie składniki odżywcze.
Jak ją rozpoznać?
Tkanka, na której rozwija się pleśń staje się czarna, niekiedy również miękka, na skutek obumierania komórek żywiciela. Z czasem meszkowata szara pleśń spowoduje powstanie czarnych plamek.
Jak zwalczać?
Pod żadnym pozorem nie można pozwolić, by zainfekowane rośliny miały styczność ze zdrowymi roślinami.

Cykl biologiczny Botrytis

Pierwszy etap rozwoju szarej pleśni ma miejsce na szczątkach zainfekowanej rośliny pochodzących z poprzedniej uprawy, które pozostały na polu. Grzybnia obecna w szczątkach zaczyna się rozwijać wraz ze wzrostem temperatury, na przykład w okresie wiosennym. Intensywne światło słoneczne sprawia, że grzybnia produkuje specjalne struktury o nazwie konidiofory. Na końcach konidioforów tworzą się zarodniki zwane kondiami, które przenoszą się w powietrzu i mogą wejść w kontakt z liśćmi lub łodygami roślin.

Image
Botrytis cinerea - Pests & Diseases

Ślady szkodników

Jest niezwykle ważne, by pozbyć się wszelkich części roślin, które zostały zainfekowane Botrytis. Zainfekowane części należy natychmiast usunąć.

Pod żadnym pozorem nie wolno dopuścić do sytuacji, by zainfekowana roślina lub jej części miały styczność z innymi roślinami, ponieważ nawet najdrobniejszy kontakt może spowodować wyrzut szarych zarodników w powietrze. Zarodniki te lądują potem na zdrowych roślinach i je zakażają. Dobra wentylacja jest więc kluczowa do utrzymania nieznacznej niższej wilgotności wokół liści i kwiatów. W przypadku upraw zewnętrznych zaleca się utworzenie specjalnego tunelu foliowego chroniącego rośliny przed opadami. Pozwala to zapobiec ich zmoknięciu.

Należy także zwracać uwagę na takie szkodniki jak gąsienice, które mogą uszkadzać kutykulę i tym samym umożliwić grzybowi B. cinerea przedostanie się do rośliny. Łatwiej jest zakazić rośliny, które zostały już uszkodzone przez żujące szkodniki. Pozostałe owady, jak na przykład wciornastki, mogą przenosić i rozprzestrzeniać zarodniki Botrytis. CANNACURE może być rozpylany na roślinę aby kontrolować szkodniki.

Image
Botrytis cinerea - Pests & Diseases

Rozwiązania służące kontroli szkodników

Niektóre mikroorganizmy okazały się skuteczne w zwalczaniu B. cinerea na różnych rodzajach upraw. Clonostachys rosea (= Gliocladium roseum) to grzyb używany do walki i zapobiegania rozprzestrzenianiu się Botrytis, który powstrzymuje produkcję jego zarodników. Niektóre odmiany nicienia pomagają również skutecznie kontrolować szarą pleśń.

Wiele preparatów zawierających wyciągi roślinne sprzedaje się głównie w celu zapobiegania atakom i rozprzestrzenianiu się B. cinerea. Dobre efekty daje także m.in. wyciąg z tymianku, nasiona cytrusa, oregano, mięta, czosnek i pieprz. Inną opcją jest użycie CANNACURE aby zapobiec Botrytis.