Wciornastki można rozpoznać po długim, płaskim tułowiu. Postać dorosła posiada cztery skrzydła wyposażone w szczecinki. Kolor wciornastek może być różnego koloru – od szarego, żółtego aż po brązowy. Wciornastki roznoszą wirusy, głównie te z rodzaju Tospovirus. Wirusy powodują znaczące szkody upraw i są nieuleczalne.

Skrótowe informacje o szkodnikach

Co to są wciornastki?
Termin wciornastki odnosi się do szerokiej grupy owadów z rzędu Thysanoptera.
Jak je rozpoznać?
Poniewaz niektóre substancje toksyczne są obecne w ślinie wciornastek, można zauważyć pewne odkształcenia w pędach i kwiatach dotkniętych roślin.
Jak zwalczać?
Spreje roślinne zawierające ekologiczne środki owadobójcze takie jak mydło potasowe lub wyciągi z roślin złocienia.

Cykl biologiczny wciornastek

Pierwszym stadium cyklu życia wciornastek jest jajo, z którego larwa wylęgnie się znaczne szybciej, gdy temperatura jest wyższa. Samice składają jaja wewnątrz tkanki roślinnej. Larwa, która wylęga się z jaja, żywi się otaczającą tkanką. Jedną z cech charakterystycznych tych owadów jest to, że potrafią przeobrazić się z poczwarki do postaci dorosłej w ziemi lub niższych liściach. Larwy żyją w liściach, lecz gdy tylko wejdą w odpowiednie stadium rozwoju, spadają na ziemię lub niższe liście, gdzie przechodzą proces przekształcania się w poczwarkę aż do postaci dorosłej, zdolnej do reprodukcji i z w pełni wykształconymi skrzydłami. Cały cykl życia trwa zaledwie kilka tygodni.

Image
Thrips - Pests & Diseases

Ślady szkodników

Postać dorosła wciornastek żywi się w zróżnicowany sposób, głównie pyłkiem kwiatowym, natomiast larwy – tkanką roślinną i to one są odpowiedzialne za większość poważnych szkód. Larwa wysysa sok z komórek rośliny, przede wszystkim z liści, ale także płatków, pędów i owoców. Pierwsze ślady aktywności wciornastek to niemalże przezroczyste odbarwienia liścia w postaci czarnych kropek (odpowiadających wydzielinom kałowym). Wciornastki posiadają kłująco- -ssący aparat gębowy, który przypomina grzebień i umożliwia im stworzenie „zupy” z tkanki roślinnej, która jest następnie zasysana. Zazwyczaj główna warstwa tkanki pozostaje nienaruszona, a okno lub pusty obszar można zaobserwować w środku przebarwionej powierzchni.

Niektóre substancje toksyczne występujące w ślinie wciornastek mogą przyczyniać się do powstawania różnych zniekształceń w pędach lub kwiatach zaatakowanych roślin. W przypadku dużej plagi dochodzi do całkowitego wysuszenia liści. Dodatkowo niektóre wciornastki, jak na przykład gatunek Frankliniella occidentalis, wydzielają kilka kropel substancji toksycznej, gdy wyczują zagrożenie. Wydzielina taka zwiera octan decylu lub octan dodecylu – feromony, które działają na zasadzie sygnału ostrzegawczego dla wszystkich wciornastek znajdujących się w okolicy.

Jak zapobiegać szkodnikom?

Z racji tego, iż wciornastki potrafią przenosić wirusy, ważne jest regularne sprawdzanie upraw i jak najszybsze wykrycie szkodników. Klasycznym sposobem jest zastosowanie w tym celu lepów. Lepy są w kolorze niebieskim, ponieważ kolor niebieski jest dla wciornastek bardzo atrakcyjny . Pułapki należy sprawdzać co kilka dni, korzystając ze szkła powiększającego, aby zobaczyć, czy nie znalazły się w nich szkodniki (zazwyczaj postacie dorosłe z w pełni rozwiniętymi skrzydłami). Innym rozwiazaniem jest CANNACURE który pomoże zapobiec wciornastkom.

Image
Thrips - Pests & Diseases

Rozwiązania służące kontroli szkodników

W przypadku wykrycia wciornastek należy zastosować odpowiednie zabiegi ograniczające ryzyko rozprzestrzeniania się szkodników. Zabiegi te obejmują ekologiczne środki owadobójcze takie jak mydło potasowe i wyciągi z roślin złocienia, jeśli są one zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Rośliny należy dokładnie spryskać na całej powierzchni, ponieważ wciornastki mogą próbować skryć się pod żyłami liści, tym samym utrudniając dotarcie środka owadobójczego.

Do zwalczania wciornastek można także zastosować grzyby entomofagi. Gatunek Beauveria bassiana to jeden z typowych stosowanych w tym celu grzybów. Ponadto należy usuwać wszelkie szczątki roślin lub ziemi z podłoża. CANNACURE może być rozpylany na rośliny aby zapobiec szkodnikom.