Dwa gatunki mączlików, które atakują większość upraw to Bemisia tabaci lub mączlik ostroskrzydły i Trialeurodes vaporariorum lub mączlik szklarniowy. Główną różnicą morfologiczną umożliwiającą rozróżnienie tych gatunków owadów jest umiejscowienie skrzydeł. B. tabaci ma skrzydełka, które są przyrośnięte do tułowia, natomiast w przypadku T. vaporariorum są one równoległe do powierzchni liścia. Ponadto postać dorosła i poczwarka T. vaporariorum zazwyczaj posiadają większą ilość woskowego nalotu niż B. tabaci.

Skrótowe informacje o szkodnikach

Co to są mączliki?
Mączliki to pluskwiaki należące do rodziny Aleyrodidae. Mogą powodować znaczne szkody i zniszczenie plonów.
Jak je rozpoznać?
Odbarwione płaty na częściach liści, na których żerowały mączliki.
Jak zwalczać?
Podstawowym sposobem na radzenie sobie z mączlikami jest unikanie upraw, które zostały zainfekowane wirusem przenoszonym przez insekty.

Cykl biologiczny mączlika

Pełen cykl życia mączlika trwa od 15 do 40 dni, w zależności od warunków środowiskowych, a w szczególności temperatury, jaja szybciej zamieniają się w postać dorosłą przy wyższej temperaturze. Mączlik zazwyczaj składa jaja pod spodem liścia, które się tam przylepiają.

Image
Whitefly - Pests & Diseases

Ślady szkodników

Mączlik powoduje bezpośrednie szkody na roślinie, żywiąc się nią. Wysysanie soków pozostawia odbarwione płaty na tych częściach liści, na których żerowały mączliki. Ponadto w trakcie wysysania soku mączliki uwalniają substancje toksyczne, które przenikają do łyka i rozprzestrzeniają się po całej roślinie. Powoduje to zaburzenia metabolizmu rośliny, co prowadzi do ogólnego osłabienia, chlorozy i zmian w kwiecie i owocu. Jeśli chodzi o szkody pośrednie, to melasa wydzielana przez nimfy umożliwia rozwój takich grzybów jak czarna pleśń (Capnodium sp.) na liściach. Pleśń ta działa niczym ekran, który ogranicza roślinie zdolność do fotosyntezy.

Niemniej jednak najpoważniejszą szkodą, jaką może spowodować mączlik, jest przenoszenie wirusów.

Jak zapobiegać szkodnikom?

Podstawowym sposobem na radzenie sobie z mączlikami jest unikanie upraw, które zostały zainfekowane wirusem przenoszonym przez insekty. W związku z tym wszelkie chwasty lub pozostałości innych roślin znajdujących się w pobliżu upraw należy usunąć, ponieważ mogą stanowić siedlisko mączlików. Ponadto gdy mączlik żeruje na chwaście, który zawiera wirus i następnie przeniesie się na uprawy, wirus bez problemu się rozprzestrzeni. Zastosowanie barier ochronnych, takich jak sieci i przykrycia, jest również dobrym rozwiązaniem pozwalającym zapobiegać rozwijaniu się plag mączlików albo rozpylać CANNACURE na rośliny aby zapobiec szkodnikom.

Image
Whitefly - Pests & Diseases

Rozwiązania służące kontroli szkodników

Do zwalczania mączlików można wykorzystać owadożerców, pasożyty i niektóre grzyby entomofagi. Większość drapieżników żeruje na jajach i nimfach mączlika. Do kategorii tej zalicza się także żuk Delphastus catalinae. Złotookowate larwy i niektóre pluskwy również są naturalnymi wrogami tych szkodników. Małe osy z rodziny Aphelindae to pasożyty żerujące na larwach mączlika. Osy składają tam swoje jaja i rozwijają się dzięki żywicielowi. CANNACURE może być rozpylany na rośliny aby zapobiec szkodnikom.