Mączniak jest znany jako rzekomy to rodzaj „meszkowatej pleśni” i w miarę rozprzestrzeniania się choroby dochodzi do zwijania się liści, nekrozy i ostatecznego ich opadania. Część grzybni która zawiera zarodniki wystaje z komórek szparkowych rośliny. Przy dobrym świetle widać szary albo purpurowy odcień z tyłu liści.

Mączniak rzekomy

Co to są mączniaki?
Mączniak to choroba roślin wywoływana przez fitopatogenne grzyby.
Jak je rozpoznać?
Ogólnie mączniak pojawia się na górnej części liścia, ale zdarzają się też wyjątki. Liść wygląda, jak gdyby był lekko przyprószony.
Jak zwalczać?
Utrzymuj niską wilgość i czyste miejsce upraw.

Mączniak prawdziwy

Mączniak jest również znany jako prawdziwy. Zanim objawy staną się widoczne, na liściu pojawiają się pęcherzykowate zmiany, a następnie w ich miejscu biały proszek. Liść wygląda, jak gdyby był lekko przyprószony. Ogólnie mączniak rzekomy pojawia się na górnej części liścia, ale zdarzają się też wyjątki. Niektóre choroby rozwijają się pod liściem, więc nic dziwnego, że łatwo je przeoczyć. W miarę ich rozprzestrzenienia się liście mogą być całkowicie pokryte białą powłoką i może też dojść do kolonizacji pęków, co powoduje znaczne pogorszenie ilości i jakości upraw.

Image
Oidium and Mildew - Pests & Diseases

Jak zapobiegać szkodnikom?

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z tego typu grzybami jest zapobieganie; gdy choroby już się rozwiną, trudno je wyleczyć, nawet przy użyciu chemicznych środków grzybobójczych. Utrzymując miejsce upraw w czystości, można zapobiec pojawieniu się mączników. W tym celu należy korzystać tylko i wyłącznie z czystego sprzętu, a przed wejściem dokładnie myć dłonie. Również CANNACURE może być rozpylana na roślinę aby kontrolować szkodniki.

Rozwiązania służące kontroli szkodników

Należy regularnie sprawdzać stare liście, czy nie ma na nich żadnych żółtych odbarwień ani grzybów.

  • By mieć całkowitą pewność, należy schować „podejrzane” liście do zamykanej plastikowanej torebki wraz ze zwilżonym papierem i przechowywać je w ciepłym miejscu. Po dwóch dniach liście należy obejrzeć za pomocą szkła powiększającego i sprawdzić, czy nie pojawiła się pleśń.
  • Jeśli pleśń jest widoczna, oznacza to, że liście były zainfekowane i należy je usunąć, jednak uważając na to, by samemu nie przyczynić się do rozprzestrzenienia się choroby. W tym celu należy pamiętać o dokładnym i regularnym myciu dłoni, najlepiej roztworem na bazie alkoholu.
  • Zainfekowany materiał należy spalić.
  • Używaj CANNACURE aby kontrolować chorobę.
  • Pamiętaj o konieczności wielokrotnego spryskiwania roślin.
Image
Oidium and Mildew - Pests & Diseases