W poprzedniej części tego artykułu udostępniliśmy pierwszy ze specjalnego cyklu artykułów o podłożach ogrodniczych. Przyjrzeliśmy się różnym typom podłoży dostępnym dla ogrodników-amatorów i przetestowaliśmy wiele różnych materiałów. Przedstawiliśmy również organizację RHP wydającą certyfikaty branżowe.

W tym artykule przyjrzymy się strukturze podłoży ogrodniczych i podzielimy je wg różnych metod wycinania torfu. Jednak najpierw kilka użytecznych informacji. Przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek, które pomogą ograniczyć choroby i zwiększyć plony. Ponadto przygotowaliśmy obiecaną listę często zadawanych pytań (FAQ) i wskazówek, jak zwiększyć plony.

Image
TERRA, about peat and feed - Part 2

Zacznijmy od znalezienia najlepszej metody pomiaru substancji odżywczych zawartych w pożywce stymulującej wzrost. Będzie to przydatne również na zakończenie okresu wegetacji, gdy będziesz decydować, czy ponownie wykorzystać podłoże ogrodnicze. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu dotyczącej rekultywacji podłoża ogrodniczego.

Niezawodna metoda pomiaru

Najbardziej niezawodną metodą pomiaru zawartości składników odżywczych w podłożu ogrodniczym jest wykorzystanie metody ekstrakcji 1:1.5 do określenia wartości współczynników EC i pH w środowisku korzeniowym. Zwykle współczynniki EC i pH odprowadzanej wody różnią się, ponieważ podłoże ogrodnicze ma zdolność do ponownego wchłaniania wielu elementów lub ich odrzucania. Analizę 1:1.5 najlepiej wykonać po trzech do pięciu tygodni. Najłatwiejszą metodą analizy jest wykonanie poniższych czynności:

 1. Pobierz próbkę podłoża ogrodniczego. Możesz to zrobić wiertłem do ziemi lub łyżką. Pobierz podłoże z kilku różnych miejsc, aby mieć pewność, że próbka jest reprezentatywna.
 2. Umieść próbkę w misce i sprawdź, czy jest wystarczająco wilgotna. Ściśnij mieszankę ogrodniczą w dłoni. Jeśli między palcami pojawi się wilgoć, mieszanka jest odpowiednia. Aby zwiększyć wilgotność próbki, dodaj do niej wodę destylowaną. Po dodaniu wody wymieszaj podłoże.
 3. Weź miarkę o pojemności 250 ml i wlej do niej 150 ml wody destylowanej. Uzupełnij zawartość podłożem do 250 ml, dokładnie wymieszaj i pozostaw na co najmniej 2 godziny.
 4. Ponownie wymieszaj i zmierz poziom pH.
 5. 5. Przefiltruj miksturę i zmierz współczynnik EC. Zmierzona wartość EC powinna być z zakresu od 1.1 do 1.3, a pH – od 5.8 do 6.2.

Struktura podłoży ogrodniczych

Od struktury podłoży ogrodniczych zależy, ile wody i powietrza dostanie się do korzeni. Dostęp do tlenu jest bardzo ważny dla korzeni i mikroorganizmów żyjących w środowisku korzeniowym. Do wzrostu i utrzymania systemu korzeniowego potrzebny jest tlen oraz dostęp do wody i składników odżywczych. Aby uzyskać dobre wyniki dla roślin szybko rosnących, bardzo ważne jest odpowiednie napowietrzenie środowiska korzeniowego. Niedobór powietrza w początkowym okresie wegetacji negatywnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego i wielkość plonów. Aby środowisko korzeniowe miało wystarczający dopływ powietrza, konieczne jest pobieranie tlenu z powietrza w pomieszczeniu uprawowym, co odbywa się przez dyfuzję.

Największy wpływ na strukturę podłoża ogrodniczego ma jakość surowców. Aby zapewnić wysoką jakość podłoża ogrodniczego, należy wykorzystać torf naturalny o stabilnej charakterystyce.

Jednym z najważniejszych składników podłoża ogrodniczego jest torf. Jest to znany już w czasach starożytnych naturalny materiał powstały z dawnej roślinności. Torf pochodzi z regionów, w których warunki klimatyczne sprawiały, że formowanie nowej roślinności było szybsze niż obumieranie starej. Powodowało to powolny, lecz ciągły proces gromadzenia się warstwy organicznej, osiągającej grubość nawet do kilku metrów. Można wyróżnić dwa typy torfu: torf wysoki i torf niski.

1. Torf wysoki powstaje pod wpływem opadów deszczu w rejonach ubogich w substancje odżywcze, a jego głównym składnikiem jest mech torfowiec. Jest to niewielka roślina, która obumiera od dołu, a jej kolejne warstwy wyrastają na szczątkach starych roślin. Torf wysoki może zawierać również inne rośliny, na przykład wełniankę wąskolistną. Profil torfu wysokiego wydobywanego na równinach w północno-zachodniej części Niemiec zawiera różne warstwy, które powstały w różnych okresach.

2. Torf niski powstaje tam, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki i gdzie jest wiele składników odżywczych. Torf niski zwykle zawiera proporcjonalnie dużo materiału gnilnego oraz może zawierać dużo mułu, piasku i szkodliwych soli, które sprawiają, że nie jest on dobrą bazą dla podłoży ogrodniczych.

Image
TERRA, about peat and feed - Part 2

Torf wydobywany wertykalnie czy horyzontalnie?

Ogólnie są dwie metody wydobycia pokładów torfu:

 • Tańsza, lecz mniej efektywna metoda polega na zdejmowaniu górnej warstwy torfu. Wadą tej techniki jest to, że struktura takiego torfu jest drobniejsza, co utrudnia zapewnienie prawidłowych proporcji powietrza i wody.
 • Druga metoda polega na wycinaniu torfu pionowo. Jest znana niemal od zawsze. Pozyskiwane w ten sposób bloki torfu były niegdyś używane jako źródło energii do przygotowywania posiłków oraz do ogrzewania domów. Jest to droższa metoda wydobycia torfu.

Torf pocięty na bloki musi być suszony ręcznie. Torf o luźniejszej strukturze zawiera wodę i powietrze w lepszych proporcjach. Oznacza to, że korzenie lepiej rozwijają się w podłożu, rośliny są zdrowsze, a podłoże ogrodnicze ma mniejszą skłonność do kompresji.

Mech torfowiec

Mech torfowiec jest znakomitym materiałem na podłoże wegetacyjne, ponieważ jest naturalny, lekki, czysty i łatwy do obróbki. Zawiera niewiele składników odżywczych, jego pH mieści się w przedziale od 3.5 do 4.5. Ponadto dobrze zatrzymuje wodę (do 20 razy więcej niż masa własna).

Zapobiegaj stresowi

W tej sekcji podamy kilka wskazówek, jak zapobiec sytuacjom stresowym dla roślin na plantacji. Oprócz CANNAtalk, w firmie CANNA produkujemy również inne pożyteczne preparaty, które ułatwią uzyskiwanie lepszych plonów.

PORADA 1: Dbaj, aby w podłożu ogrodniczym nie pojawiły się grzyby
W prawidłowo funkcjonującym systemie korzeniowym jedne korzenie obumierają, a inne się rozwijają. Obumarłe korzenie to idealna pożywka dla patogenów. Jeśli grzyby chorobotwórcze rozmnożą się na obumarłych korzeniach, będą stanowić zagrożenie dla zdrowych, które mogą być łatwo zaatakowane i spowodować zaburzenia sprawnego działania systemu korzeniowego.

W wyniku tego cała roślina znajdzie się w sytuacji stresowej, a jej wzrost zostanie zaburzony. Aby temu zapobiec, postaraj się, aby obumarłe stare korzenie szybko przekształcały się w użyteczne składniki. Środek odpowiedni w takiej sytuacji to CANNAZYM. Enzymy w preparacie CANNAZYM przyspieszą rozkład obumarłych korzeni i przekształcą je w związki mineralne i cukry. Jest to bardzo ważne, ponieważ te elementy są ważnym źródłem składników odżywczych dla roślin i środowiska podłoża ogrodniczego.

Podczas rozkładu korzeni wytwarzane są również substancje toksyczne. Należy temu przeciwdziałać, aby zredukować zagrożenie infekcją spowodowane przez grzyby. Do CANNAZYM zostało dodanych wiele łatwo absorbowanych witamin, które stymulują wytwarzanie przez roślinę nowych korzeni. To dobry powód, aby systematycznie dodawać CANNAZYM od drugiego tygodnia wegetacji w stosunku 1:400.

PORADA 2: 100% -owy roślinny stymulator wzrostu
Dlaczego od samego początku nie mobilizować roślin do szybkiego rozwoju? CANNA RHIZOTONIC to potężny stymulator rozwoju korzeni oparty na składnikach roślinnych. Stymuluje szybki rozwój korzeni, dzięki czemu rośliny stabilizują się dużo szybciej.

Dlatego RHIZOTONIC jest idealnym produktem dla sadzonek i roślin doniczkowych lub roślin słabo rozwijających się w wyniku doznanego stresu. RHIZOTONIC zawiera również bogaty zestaw mikroelementów potrzebnych roślinom. Aplikowanie toniku jest proste i nie zajmuje wiele czasu. Przy pierwszych 2 lub 3 razach należy dodać RHIZOTONIC do wody w proporcji 1:250 lub spryskać nim liście.

PORADA 3: Wyższe plony
Prawdopodobnie często zastanawiasz się, jak zwiększyć plony. Rozumiemy, jak ważna jest maksymalizacja plonów przy uprawach na małych powierzchniach. Jeśli masz miejsce dla niewielu roślin, bez względu na to, czy są to pomidory czy truskawki, chcesz mieć jak największe zbiory. W firmie CANNA mamy dla Ciebie jeszcze jeden produkt, który warto wypróbować – PK 13/14.

Jest to czysta, wysokiej jakości mieszanka fosforu i potasu, często stosowana podczas kwitnienia. Należy ją dostarczyć roślinom na 3 do 4 tygodni przed zbiorami. Podczas kwitnienia rośliny potrzebują dodatkowych dawek fosforanów (P) i potasu (K). Dostarczanie dodatku PK 13/14 zaspokoi te potrzeby. Dodatek PK 13/14 bardzo łatwo się rozkłada i natychmiast jest przyswajany przez rośliny. Produkt będzie najlepiej wykorzystany w połączeniu z preparatem CANNABOOST. To naprawdę zoptymalizuje efekty!

PORADA 4: Dobrze zacznij
Odpowiednie rozpoczęcie uprawy to podstawowy warunek uzyskania dobrych zbiorów. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby zakupione nasiona były przeznaczone do przewidywanej uprawy: na zewnątrz lub w pomieszczeniu. Kiełkowanie będzie najlepsze, jeśli wykonasz następujące czynności:

 1. Umieść nasiona w szklanym pojemniku z wodą. Jeśli to konieczne, zmieniaj wodę codziennie. Nasiona będą zdolne do utrzymania się przy życiu, jeśli pojawi się mały korzeń.
 2. Korzenie nie powinny być zbyt długie, bo będą podatne na uszkodzenia, co może uniemożliwić formowanie rośliny.
 3. Wyjmij kiełkujące nasiona z wody i delikatnie umieść je, każdy osobno, w otworach o głębokości ok. 2 do 3 cm, a następnie delikatnie obsyp podłożem ogrodniczym. Mniej więcej po tygodniu powinny się pojawić pierwsze rośliny i jeśli wszystko pójdzie dobrze, 80-90% z nich powinno się rozwinąć.
 4. Umieść roślinki w podłożu ogrodniczym dobrej jakości, takim jak CANNA Terra Professional lub CANNA Terra Professional Plus. Lekko dociśnij mieszankę. Napowietrzenie jest bardzo ważne dla rozwoju systemu korzeniowego.
 5. Nie umieszczaj kiełkujących nasion zbyt głęboko, ponieważ może to uniemożliwić ich dalszy rozwój. Najlepsza głębokość wynosi około 1,5 cm.
 6. Aby stymulować lepszy rozwój korzeni i ustabilizować młode rośliny, zaleca się zastosowanie odżywki RHIZOTONIC 2 lub 3 razy w pierwszym tygodniu.
 7. W fazie wzrostu należy zastosować preparat CANNA Terra Vega, a w fazie kwitnieniaCANNA Terra Flores. Faza kwitnienia rozpoczyna się po pojawieniu się pierwszych kwiatów.

Przewodnik wzrostu Terra

Ciągle się wahasz, jakie podłoże ogrodnicze zastosować dla kolejnych upraw? Zerknij na nasz przewodnik.

Tagi :