W tym artykule przyjrzymy się strukturze podłoży ogrodniczych i podzielimy je wg różnych metod wycinania torfu. Jednak najpierw kilka użytecznych informacji. Przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek, które pomogą ograniczyć choroby i zwiększyć plony. Ponadto przygotowaliśmy obiecaną listę często zadawanych pytań (FAQ) i wskazówek, jak zwiększyć plony.
Zacznijmy od znalezienia najlepszej metody pomiaru substancji odżywczych zawartych w pożywce stymulującej wzrost. Będzie to przydatne również na zakończenie okresu wegetacji, gdy będziesz decydować, czy ponownie wykorzystać podłoże ogrodnicze. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu dotyczącej rekultywacji podłoża ogrodniczego.
Najbardziej niezawodną metodą pomiaru zawartości składników odżywczych w podłożu ogrodniczym jest wykorzystanie metody ekstrakcji 1:1.5 do określenia wartości współczynników EC i pH w środowisku korzeniowym. Zwykle współczynniki EC i pH odprowadzanej wody różnią się, ponieważ podłoże ogrodnicze ma zdolność do ponownego wchłaniania wielu elementów lub ich odrzucania. Analizę 1:1.5 najlepiej wykonać po trzech do pięciu tygodni. Najłatwiejszą metodą analizy jest wykonanie poniższych czynności:
Od struktury podłoży ogrodniczych zależy, ile wody i powietrza dostanie się do korzeni. Dostęp do tlenu jest bardzo ważny dla korzeni i mikroorganizmów żyjących w środowisku korzeniowym. Do wzrostu i utrzymania systemu korzeniowego potrzebny jest tlen oraz dostęp do wody i składników odżywczych. Aby uzyskać dobre wyniki dla roślin szybko rosnących, bardzo ważne jest odpowiednie napowietrzenie środowiska korzeniowego. Niedobór powietrza w początkowym okresie wegetacji negatywnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego i wielkość plonów. Aby środowisko korzeniowe miało wystarczający dopływ powietrza, konieczne jest pobieranie tlenu z powietrza w pomieszczeniu uprawowym, co odbywa się przez dyfuzję.
Największy wpływ na strukturę podłoża ogrodniczego ma jakość surowców. Aby zapewnić wysoką jakość podłoża ogrodniczego, należy wykorzystać torf naturalny o stabilnej charakterystyce.
Jednym z najważniejszych składników podłoża ogrodniczego jest torf. Jest to znany już w czasach starożytnych naturalny materiał powstały z dawnej roślinności. Torf pochodzi z regionów, w których warunki klimatyczne sprawiały, że formowanie nowej roślinności było szybsze niż obumieranie starej. Powodowało to powolny, lecz ciągły proces gromadzenia się warstwy organicznej, osiągającej grubość nawet do kilku metrów. Można wyróżnić dwa typy torfu: torf wysoki i torf niski.
1. Torf wysoki powstaje pod wpływem opadów deszczu w rejonach ubogich w substancje odżywcze, a jego głównym składnikiem jest mech torfowiec. Jest to niewielka roślina, która obumiera od dołu, a jej kolejne warstwy wyrastają na szczątkach starych roślin. Torf wysoki może zawierać również inne rośliny, na przykład wełniankę wąskolistną. Profil torfu wysokiego wydobywanego na równinach w północno-zachodniej części Niemiec zawiera różne warstwy, które powstały w różnych okresach.
2. Torf niski powstaje tam, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki i gdzie jest wiele składników odżywczych. Torf niski zwykle zawiera proporcjonalnie dużo materiału gnilnego oraz może zawierać dużo mułu, piasku i szkodliwych soli, które sprawiają, że nie jest on dobrą bazą dla podłoży ogrodniczych.
Ogólnie są dwie metody wydobycia pokładów torfu:
Torf pocięty na bloki musi być suszony ręcznie. Torf o luźniejszej strukturze zawiera wodę i powietrze w lepszych proporcjach. Oznacza to, że korzenie lepiej rozwijają się w podłożu, rośliny są zdrowsze, a podłoże ogrodnicze ma mniejszą skłonność do kompresji.
Mech torfowiec jest znakomitym materiałem na podłoże wegetacyjne, ponieważ jest naturalny, lekki, czysty i łatwy do obróbki. Zawiera niewiele składników odżywczych, jego pH mieści się w przedziale od 3.5 do 4.5. Ponadto dobrze zatrzymuje wodę (do 20 razy więcej niż masa własna).
W tej sekcji podamy kilka wskazówek, jak zapobiec sytuacjom stresowym dla roślin na plantacji. Oprócz CANNAtalk, w firmie CANNA produkujemy również inne pożyteczne preparaty, które ułatwią uzyskiwanie lepszych plonów.
W wyniku tego cała roślina znajdzie się w sytuacji stresowej, a jej wzrost zostanie zaburzony. Aby temu zapobiec, postaraj się, aby obumarłe stare korzenie szybko przekształcały się w użyteczne składniki. Środek odpowiedni w takiej sytuacji to CANNAZYM. Enzymy w preparacie CANNAZYM przyspieszą rozkład obumarłych korzeni i przekształcą je w związki mineralne i cukry. Jest to bardzo ważne, ponieważ te elementy są ważnym źródłem składników odżywczych dla roślin i środowiska podłoża ogrodniczego.
Podczas rozkładu korzeni wytwarzane są również substancje toksyczne. Należy temu przeciwdziałać, aby zredukować zagrożenie infekcją spowodowane przez grzyby. Do CANNAZYM zostało dodanych wiele łatwo absorbowanych witamin, które stymulują wytwarzanie przez roślinę nowych korzeni. To dobry powód, aby systematycznie dodawać CANNAZYM od drugiego tygodnia wegetacji w stosunku 1:400.
Dlatego RHIZOTONIC jest idealnym produktem dla sadzonek i roślin doniczkowych lub roślin słabo rozwijających się w wyniku doznanego stresu. RHIZOTONIC zawiera również bogaty zestaw mikroelementów potrzebnych roślinom. Aplikowanie toniku jest proste i nie zajmuje wiele czasu. Przy pierwszych 2 lub 3 razach należy dodać RHIZOTONIC do wody w proporcji 1:250 lub spryskać nim liście.
Jest to czysta, wysokiej jakości mieszanka fosforu i potasu, często stosowana podczas kwitnienia. Należy ją dostarczyć roślinom na 3 do 4 tygodni przed zbiorami. Podczas kwitnienia rośliny potrzebują dodatkowych dawek fosforanów (P) i potasu (K). Dostarczanie dodatku PK 13/14 zaspokoi te potrzeby. Dodatek PK 13/14 bardzo łatwo się rozkłada i natychmiast jest przyswajany przez rośliny. Produkt będzie najlepiej wykorzystany w połączeniu z preparatem CANNABOOST. To naprawdę zoptymalizuje efekty!
Ciągle się wahasz, jakie podłoże ogrodnicze zastosować dla kolejnych upraw? Zerknij na nasz przewodnik lub napisz do nas na adres info@canna-pl.com Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania i doradzimy Ci, jakich środków i dodatków użyć łączne z wybranym podłożem ogrodniczym.